Протягом усього життя кожна людина грає безліч ролей (в залежності від конкретних ситуацій). Ці ситуації в сукупності складають життєвий сценарій. Все відбувається точно так, як в кіно: герої знайомляться зі сценарієм, проводять репетиції і кожен починає грати свою роль.
При народженні у кожної людини є дві родові системи - батька і матері, у яких, в свою чергу, вже є власні сценарії, через які вони проходили. Такі ж сценарії є у всього роду. Міркуємо про роль сценаріїв в нашому житті.
Сценарій пишеться ще в дитинстві, а потім людина починає його відтворювати (як правило, несвідомо). У кожного з нас є свій план, що складається з конкретної схеми дій. Часто трапляється, що життєві події повторюються, а людина не може зрозуміти, чому це відбувається. Причина криється в тому, що всі люди живуть за сценарієм, який написаний в дитячому віці. Діти переймають гру батьків і ще створюють свій варіант гри, коли батьки що-небудь говорять, забороняють або дозволяють, дитина приймає для себе рішення, як можна себе вести, а як не можна, що правильно, а що - ні. Так формується уявлення про поведінку в певних ситуаціях.
Сценарії потрібні для взаємодії людей один з одним. Але є конструктивні і деструктивні варіанти розвитку подій. І в результаті програвання сценарію ми отримуємо конкретний результат. Цей фінал і є виграш людини: це те, заради чого він грає.
Кожен сценарій, кожна гра має певний жанр. Наприклад, драма, бойовик, комедія, детектив, пригоди.
Трапляється, що в роду програється драма. Наприклад, бабуся з дідусем лаялися, а розлучатися раніше було не прийнято. Тому при конфліктних ситуаціях доводилося мовчати, терпіти, сваритися, але продовжувати жити разом. В результаті жінка звикла до страждань у відносинах. І вона навіть робила певні дії, щоб спровокувати чоловіка і таким чином постраждати. І вона, і чоловік грали певні ролі. Після народження дітей цей сценарій передавався новому поколінню, і діти приймали рішення вести себе точно так само, як їхні батьки. Вони усвідомлювали, що життя - це драма, і треба жити драматично. На прикладі батьків вони розуміли, як потрібно діяти, щоб створити драму. Вони бачили емоції батьків і надалі відтворювали їх. Діти виростали і починали жити за сценарієм батьків, який склався з прикладів, заборон, дозволів і посилів.
Таким способом модель драматичного життя передається з покоління в покоління.
Наші предки вибирали таку модель поведінки, щоб вижити. Починаючи сімейне життя, вони вибирали для себе партнера, відштовхуючись від цього сценарію. Людська підсвідомість ретельно підбирає ту людину, яка ідеально впишеться в життєвий сценарій і допоможе зіграти потрібну роль. Якщо сценарій драматичний, то жінка вибирає авторитарного і деспотичного чоловіка, який стане для неї тираном. А вона буде грати роль нещасної жертви, щоб повністю програти сценарій драми.
Жити по певній моделі - це вибір кожної людини. Поки він цього не усвідомлює - він в цьому бере участь. Але коли виходить усвідомити ролі і зрозуміти сценарій, то з'являється можливість переписати його по-іншому, і замість драматичного сценарію написати комедійний. Коли людині в родині говорять певні речі (наприклад, дорікають йому), він може влаштувати скандал або істерику, а може посміятися над ситуацією, і це буде зовсім інша історія.
Коли людина посміявся, він пішов не за сценарієм свого роду, а за своїм власним. Він вибрав не драму, а комедію. І поведінка членів сім'ї підлаштується саме під новий сценарій, або ж відбудеться зміна акторів.
Кожен з нас може змінити сценарій і гравців: поки жінки в колі подруг діляться плітками і обговорюють чоловіків, вони всі дружать, і їхня дружба зав'язана на цьому. Але коли одна з подруг припиняє розповідати що-небудь про свого партнера, вона стає нецікавою, і в результаті дружба розпадається. Це пов'язано з тим, що певний сценарій перестав існувати для неї, і тепер вона не цікава для інших гравців.
Слід розуміти, що ми всі живемо по чітко написаному сценарю, але ми можемо міняти жанр і ролі. Головне - чітко знати, чого ми хочемо, і як нам прожити це життя.
Сінрін-йоку, також відоме як лісове купання, є японською практикою занурення в атмосферу лісу. Ця практика спонукає нас задіяти всі наші органи чуття, спокійно та тихо вбираючи атмосферу лісу. За останні кілька десятиліть синрін-йоку привернув увагу психологів і дослідників у всьому світі через потенційну користь для психічного здоров’я. Слово «сінрін» в перекладі з японської означає «ліс», а «йоку» означає «лазня». Хоча цей термін містить слово «купання», мова не йде про буквальне купання у фізичному сенсі, а скоріше про занурення в атмосферу лісу, використовуючи всі органи чуття, щоб повною мірою відчути ліс та його красу.
Почуття волі є фундаментальним аспектом людської психології. Це суб'єктивний досвід контролю над власними діями. Протягом дня та кількості завдань, які ми виконуємо, ми можемо навіть не знати про нашу агентуру. Почуття волі – це усвідомлення того, що ми є ініціатором, виконавцем і контролером власних цілеспрямованих дій. Завдяки йому ми відчуваємо себе «кораблем» і «стерном» наших рішень і рухів. Ми формуємо нашу реальність через діяльність, і наші дії безпосередньо впливають на навколишній світ. Це також відповідальність за наші дії та наслідки. З психологічної точки зору відчуття волі підтримується складними когнітивними процесами, включаючи руховий контроль, увагу та обробку інформації.
Ми спілкуємося один з одним не тільки словами. Те, що відбувається на емоційному рівні, також можна побачити в нашому тілі. Тіло і розум пов'язані. Мова тіла - це захоплююче вікно в наші несвідомі думки та почуття. У психології це область дослідження, яка розкриває несвідомі сигнали, які ми посилаємо своїми позами, жестами та виразом обличчя. Мова тіла є основним способом вираження емоцій і намірів, а також може використовуватися для посилення словесного повідомлення або навіть для передачі суперечливих сигналів.
Плач є основною реакцією людини на вираження емоцій і є ключовим елементом нашої здатності переживати та виражати почуття. Частий плач можна розглядати як попереджувальний знак, що вказує на глибші психологічні чи емоційні проблеми. Частий плач може бути як природним явищем, так і сигналом певних емоційних проблем або проблем зі здоров'ям. Варто пам'ятати, що плач - це не тільки реакція на смуток. Він також може з'явитися в моменти емоцій і радості, а іноді навіть розчарування або втоми.
Кожен з нас потребує близькості та підтримки інших людей. Стосунки з іншими мають вирішальне значення для нашого благополуччя та розвитку. Однак для людей із залежним розладом особистості ця потреба може стати нездорово сильною, негативно впливаючи на їхнє щоденне функціонування. У таких випадках пошук підтримки та схвалення стає пріоритетом, часто за рахунок власної автономії та самовпевненості. Цей розлад, хоч і здається маловідомим, є справжньою проблемою, яка може значно ускладнити життя.