Зустрічаю останнім часом незвичайний погляд колег на причини депресії, яка зараз оголошена епідемією століття і проявляється ледь не у кожного другого.
Мова не про генетичну схильність, нестачу вітамінів, сонця і не про щитовидку навіть. А про те, що ми живемо дуже швидко.
Подій в житті багато, тому ми не встигаємо зробити перехід в нову ідентичність і звикнути до нового статусу, попрощатися зі старими цінностями, щоб радіти новому.
У наших предків були обов'язковими ритуали переходу. Траур з плачем оголошувалися не тільки в разі смерті особи, але в разі заміжжя дівчини, наприклад. Пам'ятаю, як я дивувалася малою у бабусі, коли прийшла до нареченої задовго до весілля - її якраз розплітали, чесали, знову заплітали і обряджали. При цьому співалися якісь неможливо сумні і тягучі пісні, ревіла нешуточно сама наречена, її мама і подружки. Дивувалася я безмірно: ниють чого? весілля, заміж, любов це ж події веселі й радісні. Звичайно, але разом з набуттям перерахованого одночасно йде або трансформується ще щось важливе. Свобода дівоцтва, відносини з подругами, батьківська сім'я... Всі ці речі цінні і губляться назавжди. Принаймні, в звичній якості, тут є про що гарненько поплакати, поридати і пошкодувати.
Була у мене клієнтка, молода жінка, яка розповіла про декілька спроб суїциду після закінчення школи. Вона не вступила до престижного столичного університету. А її подруга так - вступила, по знайомству і перестала з нею спілкуватися. Хлопець, до якого вона їхала, пішов від неї, і сказав, що у нього тепер інша дівчина. Мама повчала дочку перед поїздкою словами: якщо не вступиш, додому не повертайся! І ось трапився листопад в північному місті, з ранніми сутінками. І ця дівчина, як хороша дочка, слухняна мамі, додому вона не поїхала. Залягла в ліжко, носом в стіну і жити їй зовсім не хотілося.
І що такого сталося особливого? - запитаєте ви. Подумаєш, в інститут не вступила! Піде наступного року. Хлопець від неї пішов, трагедія теж. Да знаєш, скільки у тебе таких хлопців ще буде? А подруга потрапила до вузу, так радіти за неї потрібно. Скільки їх ще буде, цих подруг!
З точки зору повсякденного логіки напевно, можна сприймати ситуацію і так. Але справа в тому, що дівчинка пережила відразу чотири втрати. Душа людська хоч і вельми містка, але не безрозмірна. Хоч адаптивна до змін, але їй потрібно досить багато часу, щоб пережити втрату. З зазначеної подругою клієнтка росла з дитячого садка, та була їй як сестра. І найбільша втрата полягала в тому, що шкільне життя і дружба ніколи не повернуться більше, навіть якщо вона приїде додому. Тридцятирічною тільки клієнтка зрозуміла, що з нею сталося тоді і змогла дати волю своєму замороженому горю. Ми багато з нею плакали на сесіях. Моя головна задача була допомагати їй плакати, щоб звільнитися від зупиненого болю. Він шумів в пам'ятні дати, нагадував про себе осінніми депресіями.
Не тільки юні жінки схильні до горю і втрат, а також депресій. Молоді та успішні чоловіки теж. Знаю кілька випадків, коли чоловік переїжджав в інше місто, де давно хотів жити, отримував там високу посаду в хорошій компанії, гідну зарплату, поєднувався з жінкою, про яку мріяв...
І впадав в незрозумілу апатію, замість того щоб святкувати і радіти. Просто він залишив назавжди в минулому іншу сім'ю або дітей. Місто, яке любив, друзів і бізнес, який побудував.
Нашій психіці, душі потрібен час, щоб зробити роботу горя. Посумувати і оплакати щось цінне і безповоротно втрачене, що залишилося в минулому.
Які б радісні й бажані не були зміни, парадокс в тому, що одне і інше існує одночасно. На процес бідкання і відновлення потрібно півроку / рік. швидше неможливо, як якщо ви зберете разом дев'ять вагітних жінок, вони народять не раніше, ніж через 9 місяців.
У роботи горя є кілька етапів, які змінюють один одного: шок, заперечення, злість, вина, прийняття і печаль. Але це не точно :) іноді все перемішано, відбувається не лінійно, а циклічно.
Часто люди не усвідомлюють, що з ними відбувається і чому, впадають в бездушність. Ціна за це апатія, депресія або навіть психосоматика.
Нас ще вчили не намотувати соплі на кулак, повзти зі зламаними ногами, якщо неможливо йти, тримати хвіст пістолетом, навіть якщо в наявності лише він, та ще й пучком. А потрібно навпаки, сумувати і плакати, вити і голосити. НЕ пхати себе в шию, а відлежатися стільки, скільки потрібно. Тому що непрожитий біль нікуди не дівається, він залишається в тілі, притягує подібне і обов'язково дасть про себе знати.
Ми говорили з подругою, що такими перепадами і зміною активної і депресивної фаз страждають в наш час ще успішні "досягатори". Коли занадто велика швидкість кар'єри, зміна проектів, міст і партнерів не дає можливості психіці переварити все пережите і засвоїти новий досвід.
Мораль оповіді така:
+ Живи повільно, ти не народиш раніше визначеного терміну.
+ Відчепися від себе, ти робиш достатньо
+ Перш ніж виходити із зони комфорту, гарненько ОГЛЯНЬ, чи вдалося тобі взагалі туди потрапити
+ Плач над дорогими серцю втратами стільки місяців, скільки буде потрібно
+ Не потрібно справлятися героїчно, звертайся за допомогою до фахівця.
Наталія Новікова
Підтримувати здорові стосунки з самим собою важливо, оскільки це впливає на те, як ми рухаємося по життю. Здорові стосунки з собою відкривають двері до незалежності, емоційної стабільності та кращого рівня життя. Ось 5 причин, чому вам варто знайти час для розвитку здорових стосунків із собою.
Сінрін-йоку, також відоме як лісове купання, є японською практикою занурення в атмосферу лісу. Ця практика спонукає нас задіяти всі наші органи чуття, спокійно та тихо вбираючи атмосферу лісу. За останні кілька десятиліть синрін-йоку привернув увагу психологів і дослідників у всьому світі через потенційну користь для психічного здоров’я. Слово «сінрін» в перекладі з японської означає «ліс», а «йоку» означає «лазня». Хоча цей термін містить слово «купання», мова не йде про буквальне купання у фізичному сенсі, а скоріше про занурення в атмосферу лісу, використовуючи всі органи чуття, щоб повною мірою відчути ліс та його красу.
Почуття волі є фундаментальним аспектом людської психології. Це суб'єктивний досвід контролю над власними діями. Протягом дня та кількості завдань, які ми виконуємо, ми можемо навіть не знати про нашу агентуру. Почуття волі – це усвідомлення того, що ми є ініціатором, виконавцем і контролером власних цілеспрямованих дій. Завдяки йому ми відчуваємо себе «кораблем» і «стерном» наших рішень і рухів. Ми формуємо нашу реальність через діяльність, і наші дії безпосередньо впливають на навколишній світ. Це також відповідальність за наші дії та наслідки. З психологічної точки зору відчуття волі підтримується складними когнітивними процесами, включаючи руховий контроль, увагу та обробку інформації.
Ми спілкуємося один з одним не тільки словами. Те, що відбувається на емоційному рівні, також можна побачити в нашому тілі. Тіло і розум пов'язані. Мова тіла - це захоплююче вікно в наші несвідомі думки та почуття. У психології це область дослідження, яка розкриває несвідомі сигнали, які ми посилаємо своїми позами, жестами та виразом обличчя. Мова тіла є основним способом вираження емоцій і намірів, а також може використовуватися для посилення словесного повідомлення або навіть для передачі суперечливих сигналів.
Плач є основною реакцією людини на вираження емоцій і є ключовим елементом нашої здатності переживати та виражати почуття. Частий плач можна розглядати як попереджувальний знак, що вказує на глибші психологічні чи емоційні проблеми. Частий плач може бути як природним явищем, так і сигналом певних емоційних проблем або проблем зі здоров'ям. Варто пам'ятати, що плач - це не тільки реакція на смуток. Він також може з'явитися в моменти емоцій і радості, а іноді навіть розчарування або втоми.
Кожен з нас потребує близькості та підтримки інших людей. Стосунки з іншими мають вирішальне значення для нашого благополуччя та розвитку. Однак для людей із залежним розладом особистості ця потреба може стати нездорово сильною, негативно впливаючи на їхнє щоденне функціонування. У таких випадках пошук підтримки та схвалення стає пріоритетом, часто за рахунок власної автономії та самовпевненості. Цей розлад, хоч і здається маловідомим, є справжньою проблемою, яка може значно ускладнити життя.