Ми постійно зіштовхуємось із маніпуляціями в особистому житті, на роботі. Ми й самі маніпулюємо оточуючими, не усвідомлюючи цього. Інша річ, коли людина спеціально переслідує певний зиск, провокуючи інших на конкретні дії. Щоб не потрапити в пастку і відразу ж розпізнати погані наміри, необхідно знати види маніпуляцій. Ми зібрали найпоширеніші маніпуляції та способи боротьби з ними.
Маніпулятори дуже люблять лестити, це їхня улюблена зброя. Адже, якщо людина похвалила вас від щирого серця, як же їй можна тепер відмовити в маленькій послузі. Напевно, ви зустрічали консультантів у магазині, які прямо захоплювалися тим, як сіло на вас нова сукня. Хоча ви бачили у дзеркалі, що сукня не дуже йде вам. У такий момент стає складно суперечити продавцю, покупку начебто нав'язують вам. Будьте напоготові, коли людина робить занадто багато компліментів без особливих причин, можливо, вона переслідує свої інтереси.
Коли людина почувається винною, то вона згодна виконати будь-яке прохання. Тому маніпулятори йдуть на різні хитрощі, щоб змусити людину погодитись зробити невелику справу. Наприклад, дівчина може посилатися на погане самопочуття чи настрій, щоб відмовити хлопця йти з друзями до бару. До речі, такий вид маніпуляцій властивий не лише жінкам, а й чоловікам.
Маніпулятори люблять тиснути на людину, поспішати його, щоб той прийняв швидке та емоційне рішення. Цей прийом найкраще опише найпоширеніший приклад у магазині, коли клієнт довго вибирає річ, а продавець починає підганяти його та говорити, що це останній товар. "Якщо не купите прямо зараз, то його заберуть інші". У такий момент фраза «Мені потрібно подумати» найкраще охолодить запал консультанта.
Пасивний спосіб маніпулювати людиною - прикинутися бідною вівцею, якій потрібна допомога. Колега на роботі не може зробити сама звіт і просить їй допомогти вчетверте, вічно невдачливий друг без кінця займає гроші, посилаючись на чорну смугу в житті, мама вимагає приділяти більше уваги навіть під час робочого дня, вказуючи на свою самотність. Усе це приклади маніпуляцій.
Коли людина зайнята важливою справою, це ідеальний момент для маніпулятора, щоб попросити її виконати прохання. Адже людина не має часу на обмірковування питання, вона швидше погодиться, щоб від неї відв'язалися нарешті. Звичайно, маніпулятор довго вибачатиметься за те, що змушений був потурбувати, але мети вже досягнуто. Намагайтеся приймати лише обдумані рішення, щоб потім не потрапляти у незручні ситуації.
Іноді найприємніші слова на нашу адресу можуть викликати протилежні емоції. Замість того, щоб порадіти компліменту і прийняти його належним чином, ми починаємо соромитися і відчувати себе ніяково. Деякі люди взагалі не сприймають компліментів і шукають у них каверзу, думають, що це лестощі або бажання щось отримати натомість.
Сінрін-йоку, також відоме як лісове купання, є японською практикою занурення в атмосферу лісу. Ця практика спонукає нас задіяти всі наші органи чуття, спокійно та тихо вбираючи атмосферу лісу. За останні кілька десятиліть синрін-йоку привернув увагу психологів і дослідників у всьому світі через потенційну користь для психічного здоров’я. Слово «сінрін» в перекладі з японської означає «ліс», а «йоку» означає «лазня». Хоча цей термін містить слово «купання», мова не йде про буквальне купання у фізичному сенсі, а скоріше про занурення в атмосферу лісу, використовуючи всі органи чуття, щоб повною мірою відчути ліс та його красу.
Почуття волі є фундаментальним аспектом людської психології. Це суб'єктивний досвід контролю над власними діями. Протягом дня та кількості завдань, які ми виконуємо, ми можемо навіть не знати про нашу агентуру. Почуття волі – це усвідомлення того, що ми є ініціатором, виконавцем і контролером власних цілеспрямованих дій. Завдяки йому ми відчуваємо себе «кораблем» і «стерном» наших рішень і рухів. Ми формуємо нашу реальність через діяльність, і наші дії безпосередньо впливають на навколишній світ. Це також відповідальність за наші дії та наслідки. З психологічної точки зору відчуття волі підтримується складними когнітивними процесами, включаючи руховий контроль, увагу та обробку інформації.
Ми спілкуємося один з одним не тільки словами. Те, що відбувається на емоційному рівні, також можна побачити в нашому тілі. Тіло і розум пов'язані. Мова тіла - це захоплююче вікно в наші несвідомі думки та почуття. У психології це область дослідження, яка розкриває несвідомі сигнали, які ми посилаємо своїми позами, жестами та виразом обличчя. Мова тіла є основним способом вираження емоцій і намірів, а також може використовуватися для посилення словесного повідомлення або навіть для передачі суперечливих сигналів.
Плач є основною реакцією людини на вираження емоцій і є ключовим елементом нашої здатності переживати та виражати почуття. Частий плач можна розглядати як попереджувальний знак, що вказує на глибші психологічні чи емоційні проблеми. Частий плач може бути як природним явищем, так і сигналом певних емоційних проблем або проблем зі здоров'ям. Варто пам'ятати, що плач - це не тільки реакція на смуток. Він також може з'явитися в моменти емоцій і радості, а іноді навіть розчарування або втоми.
Кожен з нас потребує близькості та підтримки інших людей. Стосунки з іншими мають вирішальне значення для нашого благополуччя та розвитку. Однак для людей із залежним розладом особистості ця потреба може стати нездорово сильною, негативно впливаючи на їхнє щоденне функціонування. У таких випадках пошук підтримки та схвалення стає пріоритетом, часто за рахунок власної автономії та самовпевненості. Цей розлад, хоч і здається маловідомим, є справжньою проблемою, яка може значно ускладнити життя.