У повсякденному житті ми часто стикаємося з негативними висловлюваннями на нашу адресу. Більшість людей ставлять у глухий кут образи, вони не знають, як правильно реагувати на неприємні слова і при цьому зберегти своє обличчя. Давайте розглянемо ефективні стратегії, які допоможуть дати відсіч кривднику.
Образа – допущене з необережності чи навмисне приниження людини, її почуттів, гідності. Виявляється у непристойній формі залежно від і цінностей суспільства. Образити вас можуть письмово (коментарі в соцмережах теж можуть піти "за цією статтею"), словесно, будь-якою дією при вас або у вашу відсутність.
Чому образа так прикро впливаэ на нас? Вона зачіпає не те, що ви зробили, помилилися чи сказали, а вашу особу безпосередньо. Вас негативно оцінюють у досить грубій формі. Саме це прийнято вважати образою.
Зрозуміло, що вас зачіпає таке звернення до себе. Зрозуміло, ви захочете відповісти взаємністю. Але! Зупиніться! Чи варте воно того? Чи варте ВОНО того? Якщо людина "опустився" до того, щоб відразу, навіть іноді не знаючи вас, дати вам оцінку, то чи варто вам "опускатися" до його рівня?
Іноді буває дуже боляче від почутого. Мозок відразу ж у судомному режимі починає шукати слова у відповідь, складати план помсти. Але подумайте, чому вас НАСТІЛЬКИ зачепили сказані слова. Яку саме сферу вашого життя торкнулися, що ви так відреагували? Можливо, вам так говорили в дитинстві, чи це та область, над якою ви ретельно й довго працювали?
Існує кілька категорій людей, які знаходять вагомі причини для образ:
Незалежно від причин, що спровокували конфліктну ситуацію, потрібно вміти грамотно реагувати на те, що відбувається. Правильний підхід дозволить припинити образи на корені та не дасть агресору отримати потрібні йому емоції. Інакше реакція на приниження може сподобатися кривднику і регулярні знущання просто увійдуть у звичку.
Перша реакція на неприємні слова – це образити у відповідь. Такий варіант можливий, але якщо відповідь буде доречною, тобто буде дотепною і розряджатиме в цілому ситуацію. Якщо ж ви не вмієте підбирати відразу потрібні слова, і вам на думку спадає образити співрозмовника у відповідь, то це не найкращий вихід. Так ви тільки покажете, що слова справді зачепили вас, і сварка не припиниться.
Дотепна відповідь у першому варіанті дозволить вибити людину з колії. Жартівлива відповідь, сарказм допоможе розрядити ситуацію, висміяти опонента та перевести на свій бік аудиторію. Смішно відповівши, ви начебто приймаєте позицію слабкого. Так ви введете співрозмовника в оману. Наприклад, якщо колега каже, що ви огидно зробили презентацію. То подякуйте йому у відповідь і скажіть, що обов'язково подумаєте про це завтра.
Деколи близькі люди чи керівник критикують за справу і навіть не думають ображати вас. Такі слова варто прийняти та подумати про те, що ви зробили не так. Прийняття критики робить нас тільки кращими і сильнішими. Якщо слова були надто образливі, подумайте, що викликало таку реакцію у людини. Можливо, ви спровокували його своїми діями.
Будь-яка людина, ображаючи іншого, переслідує певний намір. Розкрийте задум людини у відповіді. Наприклад, на грубі слова чи мат дайте відповідь «Мабуть, я чимось сильно насолив вам, якщо ви так розмовляєте зі мною». За допомогою ввічливої відповіді ви зможете з'ясувати реальну причину негативної поведінки опонента.
Якщо незнайома людина, колега безпідставно ображає вас, то, швидше за все, негативною реакцією вони намагаються приховати свою невпевненість, нудне та одноманітне життя. У такій ситуації не варто приймати слова на свій рахунок, а краще зберегти спокій. Продовжуйте застосовувати минулу стратегію, питаючи у людини справжню причину такої поведінки.
Іноді ігнорування негативу працює краще, ніж крута та розумна відповідь. Тож ви покажете, що вам не цікавий кривдник, і тим більше його безглузді образи. Якщо вам написали гидоту в соцмережах, то тут ще простіше, можна просто не відповідати на повідомлення або видалити неприємний коментар.
Круто і красиво відповідати на образи - навик, який буде корисний людям усіх статей та віку. Малолітня дитина навряд чи впорається з такими дотепними формулюваннями, а от у школі, на гуртках та інших соціальних установах таке вміння буде дуже доречним. Важливо не переходити на особистості та не опускатися до категоричних характеристик людини.
Розповідаємо про 5 прийомів, які допоможуть вирішити суперечку та залишитись друзями.
Будь-яку суперечку можна перевести в захоплюючу дискусію, зберігши при цьому стосунки і не образивши людину. Ми підготували 5 простих способів, за допомогою яких можна перетворити різні точки зору людей на взаємозбагачувальний досвід.
Деякі люди вважають, що треба не боятися виплескувати свої емоції: кричати, злитися, ображатися, сердитися, доносити думки в агресивній формі, щоб оточуючі бачили невдоволення та почали поважати їхню думку. Однак така поведінка в більшості випадків викликає агресію у відповідь людини, а також спотворює дійсність, заважає вибудовувати відносини і йти до успіху. Тому важливо вміти контролювати свої емоції, щоб досягати поставленої мети.
Чи було у вас таке, що ви періодично потрапляли в конфліктні ситуації з однією людиною. І хоч би як ви намагалися вирішити суперечку – результат однаковий. А може, справа не в ситуації, а в самій людині? Частина людей за своєю натурою є конфліктними особистостями. Давайте розберемося, що це за особистості та як правильно з ними взаємодіяти.
Важка людина має особливість характеру, що ускладнює процес конструктивного спілкування. Таку людину не можна назвати злою, вона в більшості випадків не діє свідомо вам на шкоду і не переслідує явно негативні цілі. Щоб краще розуміти, про що мова, уявіть собі інваліда, який затримує рух на жвавій ділянці тротуару. З одного боку, це дратує інших перехожих, з іншого – інвалід радий не створювати пробки, але фізична обмеженість диктує йому умови. Конфліктна людина не інвалід, але вона теж обмежена суб'єктивним поглядом на ситуацію, тобто помилково впевнена у своїй правоті. Будувати спілкування із важкою конфліктною людиною непросто, але цілком реально.
Б'юсь об заклад, що у ваших стосунках є певні теми, які, як ви знаєте, завжди викликатимуть сварку. Можливо, це гроші чи виховання. Можливо, це клопоти чи свекра. Правда в тому, що стосунки наповнені комунікаційними конфліктами. Деякі з них можна передбачити (як у випадку з «гарячою темою» вище), тоді як деякі з них можуть здатися, що вони виникають абсолютно раптово.
Сінрін-йоку, також відоме як лісове купання, є японською практикою занурення в атмосферу лісу. Ця практика спонукає нас задіяти всі наші органи чуття, спокійно та тихо вбираючи атмосферу лісу. За останні кілька десятиліть синрін-йоку привернув увагу психологів і дослідників у всьому світі через потенційну користь для психічного здоров’я. Слово «сінрін» в перекладі з японської означає «ліс», а «йоку» означає «лазня». Хоча цей термін містить слово «купання», мова не йде про буквальне купання у фізичному сенсі, а скоріше про занурення в атмосферу лісу, використовуючи всі органи чуття, щоб повною мірою відчути ліс та його красу.
Почуття волі є фундаментальним аспектом людської психології. Це суб'єктивний досвід контролю над власними діями. Протягом дня та кількості завдань, які ми виконуємо, ми можемо навіть не знати про нашу агентуру. Почуття волі – це усвідомлення того, що ми є ініціатором, виконавцем і контролером власних цілеспрямованих дій. Завдяки йому ми відчуваємо себе «кораблем» і «стерном» наших рішень і рухів. Ми формуємо нашу реальність через діяльність, і наші дії безпосередньо впливають на навколишній світ. Це також відповідальність за наші дії та наслідки. З психологічної точки зору відчуття волі підтримується складними когнітивними процесами, включаючи руховий контроль, увагу та обробку інформації.
Ми спілкуємося один з одним не тільки словами. Те, що відбувається на емоційному рівні, також можна побачити в нашому тілі. Тіло і розум пов'язані. Мова тіла - це захоплююче вікно в наші несвідомі думки та почуття. У психології це область дослідження, яка розкриває несвідомі сигнали, які ми посилаємо своїми позами, жестами та виразом обличчя. Мова тіла є основним способом вираження емоцій і намірів, а також може використовуватися для посилення словесного повідомлення або навіть для передачі суперечливих сигналів.
Плач є основною реакцією людини на вираження емоцій і є ключовим елементом нашої здатності переживати та виражати почуття. Частий плач можна розглядати як попереджувальний знак, що вказує на глибші психологічні чи емоційні проблеми. Частий плач може бути як природним явищем, так і сигналом певних емоційних проблем або проблем зі здоров'ям. Варто пам'ятати, що плач - це не тільки реакція на смуток. Він також може з'явитися в моменти емоцій і радості, а іноді навіть розчарування або втоми.
Кожен з нас потребує близькості та підтримки інших людей. Стосунки з іншими мають вирішальне значення для нашого благополуччя та розвитку. Однак для людей із залежним розладом особистості ця потреба може стати нездорово сильною, негативно впливаючи на їхнє щоденне функціонування. У таких випадках пошук підтримки та схвалення стає пріоритетом, часто за рахунок власної автономії та самовпевненості. Цей розлад, хоч і здається маловідомим, є справжньою проблемою, яка може значно ускладнити життя.